Husky Hall of Fame Inductees by Class

2014
‣ Mario Bailey, Football (1989–91)
‣ Anna (Mickelson) Cummins, Women’s Crew (1999–2002)
‣ Ja’Warren Hooker, Football (1997–98); Track and Field (1998–2001)
‣ Joe Kearney, Athletic Director (1969–76)
‣ Christal Morrison, Volleyball (2004–07)
‣ Dave Williams, Football, Track and Field (1964–67)
‣ 2008 Women’s Cross Country Team
‣ 2009 Softball Team

2012
‣ Chet Crile, Men’s Tennis (1990–93)
‣ Dave Hoffmann, Football (1989–92)
‣ Giuliana Mendiola, Women’s Basketball (2001–04)
‣ Lawyer Milloy, Football and Baseball (1993–95)
‣ Tiffany Simpson, Gymnastics (1996–98, 2000)
‣ O.D. Vincent III, Men’s Golf (1987–89, 91)

2010
‣ Tina Frimpong, Women’s Soccer (2001–04)
‣ Kristina Kraszewski, Women’s Tennis (1997–2001)
‣ Benji Olson, Football (1995–97)
‣ Eldridge Recasner, Men’s Basketball (1987–90)
‣ Jennifer Spediacci, Softball (1997–2000)
‣ 2005 Volleyball Team

2008
‣ Blair Bush, Football (1975–77)
‣ Mary DeLay, Tennis Coach (1975–83)
‣ Chris Magruder, Baseball (1996–98)
‣ Hope Solo, Soccer (1999–2002)
‣ Mark Stewart, Football (1979–82)
‣ 1997 Men’s Crew Varsity Eight
‣ 1997 Women’s Crew Varsity Eight

2006
‣ Jody Braden, Swimming (1987–91)
‣ Jan Harville, Crew (1970–73); Crew Coach (1980–2003)
‣ Aretha Hill, Track and Field (1995–98)
‣ Jim Lambright, Football (1961–64); Football Coach (1969–98)
‣ Greg Lewis, Football (1987–90)
‣ Todd MacCulloch, Basketball (1996–99)

2004
‣ Earl Ellis, Swimming Coach (1970–98)
‣ Jeff Jaeger, Football (1983–86)
‣ Napoleon Kaufman, Football (1991–94)
‣ Lincoln Kennedy, Football (1989–92)
‣ Rhonda Smith, Basketball (1992–95)
‣ 1970 and 71 Men’s Eight-Oared Crew

2001
‣ Nesby Glasgow, Football (1975–78)
‣ Ron Holmes, Football (1982–84)
‣ Angie Marzetta, Softball (1993–94)
‣ Ken Shannon, Track and Field (1969–2000)
‣ Christian Welp, Basketball (1984–87)
‣ 1982 Women’s Eight-Oared Crew
‣ 1983 Women’s Eight-Oared Crew

2000
‣ Don Coryell, Football (1949)
‣ Darrell Eden, Tennis (1941–42)
‣ Frank Guisness, Basketball (1949–52)
‣ Michael Jackson, Football (1975–78)
‣ Mike Ramos, Track and Field (1982–86)
‣ Karen Deden Westwater, Basketball (1987–91)
‣ 1948–50 Men’s Eight-Oared Crew

1999
‣ Joe Cipriano, Basketball (1951–53)
‣ Steve Emtman, Football (1989–91)
‣ Walter Harrison, Football (1940–42)
‣ Dale McClements Kephart, Gymnastics (1962–67)
‣ Rick Noji, Track and Field (1986–90)
‣ Ernest Steele, Football (1939–41)
‣ 1977 Men’s Crew

1998
‣ Carl Buchan, Sailing (1977–78)
‣ Catherine B. “Kit” Green, Administrator (1960–95)
‣ Talbot Hartley, Track and Field (1928–31)
‣ Mike Lude, Athletic Director (1976–91)
‣ Chuck Nelson, Football (1979–82)
‣ Joyce Tanac Schroeder, Gymnastics (1969–74)
‣ 1952 Men’s Four-Oared Crew

1997
‣ Vicki Borsheim Beskind, Track and Field (1984–88)
‣ Gordon Parker McAllister, Smallbore rifle (1951–55)
‣ 1991 Football Team

1996
‣ Yvette Cole, Basketball (1985–89)
‣ William “Tippy” Dye, Basketball Coach (1951–59)
‣ Alan Forney, Crew (1979–82)
‣ Joe Steele, Football (1976–79)
‣ 1959 Baseball Team

1995
‣ Bill Hutchinson, Baseball (1929–31)
‣ Dick Knight, Tennis (1968–70)
‣ Ray Mansfield, Football (1960–62)
‣ Yumi Mordre, Gymnastics (1986–89)
‣ Steve Power, Swimming (1969–73)
‣ Detlef Schrempf, Basketball (1982–85)
‣ Dick Sprague, Football (1950–52)

1994
‣ Chuck Allen, Football (1958–60)
‣ Melvin Cooley, Gymnastics (1975–78)
‣ Dick Erickson, Crew Coach (1968–87)
‣ Don James, Football Coach (1975–93)
‣ Doug Smart, Basketball (1957–59)
‣ 1959 Football Team

1992
‣ Bruno Boin, Basketball (1956–57, 1959)
‣ Harvey Cassill, Athletic Director (1946–56)
‣ Charles Mitchell, Football (1960–62)
‣ Karen Murray Hodgins, Basketball (1981–84)
‣ Gustav Raaum, Skiing (1947–50)
‣ Phil Shinnick, Track and Field (1963–65)
‣ Al Worley, Football (1966–68)

1991
‣ Robin Backhaus, Swimming (1974–75)
‣ Irving Cook, Basketball (1918–20)
‣ Jay MacDowell, Football (1938–40)
‣ Bill Murdock, Wrestling (1970–73)
‣ Mauno Nissinen, Gymnastics (1967–69)
‣ William A. Smith, Football (1930–34)
‣ 1941 Men’s Eight-Oared Crew

1990
‣ Earl Clark, Football (1912, 1927–28); Trainer (1929–61)
‣ James Edwards, Basketball (1974–77)
‣ Cary Feldman, Track and Field (1970–72)
‣ Merle Hufford, Football (1929–31)
‣ Regina Joyce, Track and Field (1981–83)
‣ Rudy Mucha, Football (1938–40)
‣ Peter A. Salmon, Swimming (1948–52)
‣ Wallace Scott, Tennis (1925)
‣ 1923 Men’s Eight-Oared Crew

1989
‣ Milt Bohart, Football (1951–53)
‣ Jim Brink, Tennis (1947–49)
‣ Fred Fisher, Tennis (1949)
‣ Eric Hughes, Gymnastics Coach (1950–78)
‣ Edean Ihlanfeldt, Golf Coach (1974–81)
‣ Alfred James, Basketball (1926–28)
‣ Ned Nelson, Baseball, Basketball (1929–32)
‣ George Pocock, Crew (1912–76)
‣ Max Starcevich, Football (1934–36)
‣ 1981 Women’s Eight-Oared Crew

1988
‣ Bob Egge, Basketball (1935–37)
‣ Bob Hall, Gymnastics (1962–65)
‣ Judy Hoetmer, Golf (1959–62)
‣ William Morris, Basketball (1941–44)
‣ Dave Nisbet, Football (1930–32)
‣ George Strugar, Football (1953–56)
‣ 1975 Mile Relay Team

1987
‣ Patricia “Trish” Bostrom, Tennis (1969–72)
‣ Jim David, Gymnastics (1962–65)
‣ Tom Greenlee, Football (1964–66)
‣ Steve Hawes, Basketball (1970–72)
‣ Hal Lee, Basketball, Baseball (1932–34)
‣ Roy McKasson, Football (1957–60)
‣ Jack Westlund, Golf (1923–24)

1986
‣ Jim Charteris, Track and Field (1925–27)
‣ Ray Frankowski, Football, Wrestling (1939–41)
‣ Scott Neilson, Track and Field (1976–79)
‣ Larry Owings, Wrestling (1970–72)
‣ Jimmy Phelan, Football Coach (1930–41)
‣ 1940 Men’s Eight-Oared Crew

1985
‣ Irene Arden, Swimming (1973–76)
‣ James Bryan, Football, Basketball, Track and Field (1920–23)
‣ Marv Harshman, Basketball Coach (1972–85)
‣ Bill Quillian, Tennis (1952–55); Tennis Coach (1966–73)
‣ Sonny Sixkiller, Football (1970–72)
‣ Elmer Tesreau, Football, Baseball (1923–26)
‣ 1953 Men’s Basketball Team

1984
‣ Ralph Cairney, Basketball, Track and Field, Football (1930–32)
‣ Art Langlie, Tennis, Baseball (1920–26)
‣ Don McKeta, Football (1958–60)
‣ Warren Moon, Football (1975–77)
‣ Sammy White, Basketball, Baseball (1947–49)
‣ 1958 Men’s Eight-Oared Crew

1983
‣ J. Wilson Gaw, Baseball (1928–30)
‣ Yoshi Hayasaki, Gymnastics (1968–71)
‣ Calvin Jones, Football (1970–72)
‣ Paul Schwegler, Football (1929–31)
‣ Brian Sternberg, Track and Field (1962–63)

1982
‣ Rusty Callow, Crew (1914–15); Crew Coach (1922–27)
‣ Rick Colella, Swimming 1970–73
‣ Ray Eckmann, Football (1921–21); Football Coach (1922–29)
‣ Edwin Genung, Track and Field (1929–32)
‣ Paul Jessup, Football, Track and Field (1927–30)
‣ Rick Redman, Football (1962–64)
‣ Arnie Weinmeister, Football (1942, 1946–47)

1981
‣ John Cherberg, Football (1930–32); Coach (1946–55)
‣ Charles Frankland, Basketball, Track and Field (1920–23); Athletic Director (1933–35)
‣ Bob Galer, Basketball (1933–35)
‣ Don Heinrich, Football (1949–50, 1952)
‣ Jack Medica, Swimming (1934–36)
‣ Bob Schloredt, Football (1958–60)
‣ Alfred “Doc” Strauss, Football, Baseball (1902–03)
‣ Jack Torney, Swimming, Track and  Field, Tennis (1925–27); Swimming Coach (1933–62); Tennis Coach (1934–41)
‣ 1948 Men’s Four-Oared Crew

1980
‣ Enoch Bagshaw, Football (1903–07, 1921–29)
‣ Herman Brix, Track and Field (1926–28)
‣ Lynn Colella Bell, Swimming (1969–72)
‣ William “Wee” Coyle, Football, Baseball, Track and Field (1908–11)
‣ George Fleming, Football (1958–60)
‣ Dorsett V. “Tubby” Graves, Baseball Coach (1923–46)
‣ Vic Markov, Football (1935–37)
‣ Jack Nichols, Basketball (1944, 1947–48)
‣ Roscoe “Torchy” Torrance, Baseball (1920–22)
‣ George Wilson, Football (1923–25)

1979
‣ Steve Anderson, Track and Field (1928–30)
‣ Charles Carroll, Football (1926–28)
‣ Hiram Conibear, Crew Coach (1907–17)
‣ Gilmour “Gil” Dobie, Football Coach (1908–16)
‣ Clarence “Hec” Edmundson, Track & Field Coach (1919–54); Basketball Coach (1921–47)
‣ Bob Houbregs, Basketball (1951–53)
‣ Hugh McElhenny, Football (1949–51)
‣ Jim Owens, Football Coach (1957–74)
‣ Al Ulbrickson, Sr., Crew Coach (1924–58)
‣ 1936 Men’s Eight-Oared Crew